Transport czy spedycja?

W każdym języku istnieje wiele słów, które uznaje się za synonimy, mimo że można podejrzewać, że ich pełne znaczenie wcale nie jest takie same. Na co dzień zazwyczaj te drobne różnice w znaczeniu nie stanowią dużego problemu i można je ignorować, ponieważ nawet w sytuacjach wystąpienia takich drobnych błędów, zrozumienie tego co ktoś pragnie przekazać bywa bardzo łatwe. Wśród słów, które błędnie uznawane są za synonimy, na pewno należy wymienić transport i spedycję. Dla bardzo wielu osób, oba słowa znaczą dokładnie to samo i bez problemu można ich używać zamiennie.

Transport a spedycja – różnice


Tymczasem istnieją pewne różnice między transportem a spedycją i przekonują się o tym osoby, które zaczynają w jakikolwiek sposób współpracować z branżą transportową.


Różnice te łatwo zobrazować, jeżeli prześledzi się ogólne definicje każdego ze słów. Transport to wszystkie czynności, które są związane z przewozem zarówno towarów, jak i ludzi. Mówiąc o transporcie, zawsze powinno się mieć na myśli to, że podróżuje się wybranym środkiem transportu z punktu A do punktu B na mapie. Co ważne, dotyczy to nie tylko towarów, ale także ludzi i zwierząt. Oprócz tego transport można realizować za pomocą różnych metod przemieszczania się. Jeżeli korzysta się ze statku to mowa jest o transporcie morskim. Jeżeli ktoś używa samolotów to wykorzystuje transport lotniczy. Pociągi to oczywiście transport kolejowy i tak dalej.

Co oznacza spedycja?


Spedycja natomiast jest określeniem znacznie bardziej szerokim, które związane jest z wykonywaniem znacznie większej ilości czynności. Spedycja dotyczy przewozu towarów, nie zaś ludzi. Transport zawsze jest częścią spedycji – jednakże nie jest jej jedyną częścią. Spedycja to ogół działań związanych ze zorganizowaniem towaru do transportu, zaplanowaniem trasy dla całej podróży, zorganizowaniem środków transportu, a następnie odbyciem podróży, czyli transportem i znalezieniem punktu docelowego gdzie przewożony towar musi zostać odebrany.

Oprócz tego spedycja jest związana z takimi kwestiami jak ubezpieczenie przewożonego towaru w razie jakiegokolwiek wypadku, uszkodzenia lub kradzieży, a także przygotowaniem go do kontroli celnej jeżeli cały przewóz wiąże się z przekraczaniem granic krajowych.
Jak zatem widać, różnice między transportem a spedycją są znaczące i na pewno warto jest je poznać. Dzięki temu gdy ktoś używa tych słów to wie dokładnie jakie mają one znaczenie. Sam transport nie opisuje bowiem tego wszystkiego co tworzy spedycję, natomiast spedycja może się okazać zbyt szerokim pojęciem gdy ktoś pragnie mówić o samym transporcie. Co ważniejsze, każdy kto planuje zlecić przewóz jakiegokolwiek towaru i będzie współpracować z firmami spedycyjnymi, na pewno powinien zorientować się w tym czym dokładnie zajmują się spedytorzy. Pozwala to uniknąć wielu nieporozumień i znacząco usprawnia całą współpracę. Jak zatem widać, pomimo że mylenie blisko związanych ze sobą słów rzadko prowadzi do prawdziwych problemów, zawsze dobrze jest poszerzać swoją wiedzę i uczyć się nowych rzeczy na temat wyrażeń, które się używa na co dzień.

Redakcja speedycja.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *