Fotelik do samochodu – jak wybrać?

Fotelik samochodowy to rzecz absolutnie niezbędne w każdym samochodzie, którym podróżują dzieci. Niezależnie od tego, jak często udajesz się na wyprawy ze swoimi pociechami, za każdym razem powinieneś umieścić na je przystosowanym dla nich miejscu. Fotelik samochodowy zagwarantuje dziecku pełne bezpieczeństwo na czas podróży. A jak go wybrać, by rzeczywiście dobrze się on sprawdzał? Oto kilka prostych rad, które na pewno pomogą ci zakupić idealny fotelik do samochodu.

Fotelik samochodowy a wiek dziecka

Z całą pewnością taki fotelik musi być dostosowany do wieku dziecka. Jeżeli więc szukasz czegoś dla niemowlaka, pamiętaj, że musisz zwrócić uwagę na produkty przynależące do grupy „0+”. Znajdziesz w niej foteliki znoszące obciążenia do trzynastu kilogramów. Są niewielkie, ale też w zupełności wystarczą każdemu maluszkowi – pamiętaj tylko, by właściwie je zamontować, czyli ustawić je tak, aby dziecko było odwrócone tyłem do ciebie. Jeżeli natomiast twój malec ukończył już pierwszy rok życia, potrzebujesz czegoś solidniejszego. Odpowiednie będą dla niego foteliki z grupy 1, które dedykowane są dzieciom o wadze 9-18 kg. Przeważnie maluchy mogą z nich korzystać przez kilka lat. Dopiero gdy ukończą czwarty bądź czasem trzeci rok życia, muszą przestawić się na kolejną grupę produktów, której foteliki są w stanie znieść nawet trzydzieści kilogramów obciążenia. Dopiero gdy twoja pociecha ukończy piętnasty rok życia, będzie mogła jeździć samochodem bez żadnego fotelika. W niektórych przypadkach dzieje się to nieco wcześniej. Istnieje bowiem możliwość wcześniejszej rezygnacji z fotelika, jeżeli tylko maluch osiągnie półtora metra wzrostu.

Montaż fotelika samochodowego

Sam wybór i zakup dobrego fotelika samochodowego bywa nawet prostszy od jego późniejszego montażu. Na pewno będziesz mieć z nim nie lada problem, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy w życiu zajmiesz się takim zadaniem. No to jak sobie z nim poradzić i zrobić to w miarę sprawnie i szybko, a przede wszystkim zgodnie z obowiązującymi przepisami? Skoro się na tym nie znasz, powinieneś jeszcze w sklepie porozmawiać z ekspedientem na temat prawidłowego montażu fotelika. Nie bój się zadawać pytań. Sprzedawca jest od tego, by ci pomóc i ewentualnie doradzić. Dzięki niemu na pewno uzyskasz wiele praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak prawidłowo zamontować fotelik do samochodu. A jeśli dopisze ci szczęście, możesz trafić na takiego sprzedawcę, który od razu sam zaprezentuje ci, jak umiejscowić fotelik w pojeździe. Bacznie obserwuj jego ruchy i zapamiętuj kolejne kroki. Później sam będziesz je musiał powtórzyć, dlatego im więcej zapamiętasz, tym sprawniej ze wszystkim sobie później poradzisz.

Patrząc na te różnorodne foteliki samochodowe występujące w stacjonarnych sklepach, powinieneś też zwrócić uwagę na kilka drobnych szczegółów, dzięki którym później okażą się one bardziej funkcjonalne. Sprawdź chociażby zewnętrzną skorupę fotelika. To właśnie ona będzie odpowiadać za zabezpieczenie twojego dziecka, dlatego musi być wyposażona w wysokie i przede wszystkim grube ścianki.

Redakcja speedycja.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *