Jak dobrać odpowiednie opony do swojego samochodu?

Kupowanie opon samochodowych, gdy z każdej strony docierają reklamy różnych sklepów stacjonarnych i internetowych, jest łatwe. To znalezienie odpowiednich opon, które pasują nie tylko do twojego samochodu, ale również do Twojego stylu jazdy, może być trudne. Jeśli kupisz niewłaściwe opony, możesz obniżyć osiągi swojego samochodu i jego zdolność do radzenia sobie w różnych warunkach pogodowych. Ponieważ opony samochodowe zwykle trzeba wymieniać co kilka lata, sprawdź, jak wybrać właściwe opony następnym razem.

Jakie są podstawowe typy opon

Większość sprzedawców opon samochodowych dzieli je na trzy główne typy: całoroczne, letnie i zimowe. W polskich warunkach, gdzie występuje duża różnica między warunkami, które panują na drogach zimą i latem, większość ludzi kupuje opony letnie i zimowe, ponieważ w ten sposób zapewniają sobie większy komfort i bezpieczeństwo, kiedy wyruszają w trasę.

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, w którym drogi i ulice utrzymywane są w stanie czarnym przez całą zimę, możesz zdecydować się na opony całoroczne. Pamiętaj jednak, że takie opony zapewniają dobre osiągi na każdej nawierzchni, ale na żadnej nie wyróżniają się w żaden sposób. Opony letnie zapewniają dobre prowadzenie i hamowanie na suchej i mokrej nawierzchni, ale mają fatalną przyczepność na śniegu. Z kolei opony zimowe mają znakomitą przyczepność na śniegu, ale mogą bardzo szybko stracić swoje właściwości, jeśli będziesz ich używać przy wysokich temperaturach na suchej drodze.

Jaki rozmiar opon powinieneś wybrać?

Aby wybrać właściwe opony pod względem rozmiaru, zapoznaj się z instrukcją obsługi swojego samochodu lub sprawdź, jakie opony w tej chwili są na kołach Twojego samochodu. Informacja, która zawarta jest w wytłoczonym na oponie napisie, wygląda tak, jak tej stronie: https://noweopony.pl/opony/letnie/195/65/r15 .

Pierwsza część oznaczenia 195/65/R15 odnosi się do wymiarów opony. 195 oznacza jej szerokość podaną w milimetrach, a 65 to wskaźnik procentowy wysokości w stosunku do szerokości. R oznacza, że opona jest radialna, a 15 to przekątna felgi podana w calach. Najlepiej dopasować dokładnie dopasować rozmiar opony, aby uniknąć niespodzianki przy próbie jej założenia. Jeśli koniecznie chcesz założyć opony w innym rozmiarze, może się okazać, że będziesz musiał również wymienić felgi.

Jaki rodzaj opon wybrać?

Opony całoroczne i letnie są zwykle dostępne w indeksach prędkości ZR, W i Y do samochodów sportowych i sedanów. Odróżnienie opon całorocznych od letnich może być trudne i może wymagać rozmowy ze sprzedawcą. 

Opony zimowe/śniegowe można łatwo rozpoznać po symbolu góry i płatka śniegu umieszczonym na boku opony. Ponadto bieżnik wygląda na bardziej agresywny niż w oponach letnich, z dużą ilością nacięć, zwanych lamelami. Podczas zakupów pamiętaj, aby kupować opony zimowe w zestawach po cztery sztuki, aby zoptymalizować hamowanie i prowadzenie.

Redakcja speedycja.com.pl