Skrajne warunki pogodowe – przygotuj swoje auto!

Kierowcy pokonują długie trasy, bez względu na warunki pogodowe – a te potrafią być wymagające. Dlatego pojazd ciężarowy powinien być wystarczająco wytrzymały, aby radzić sobie w trudnych warunkach atmosferycznych. Zobacz, jak przygotować go do wymagającej pogody.

Sprawny układ pneumatyczny

Pomimo tego, że kierowcy często uważają komponenty układu pneumatycznego za bezobsługowe, także ten mechanizm pojazdu ciężarowego wymaga kilku prostych czynności konserwujących do prawidłowej pracy.

Szczególną uwagę należy zwrócić na wskazania manometru  jeśli ciśnienie spada, może okazać się, że przewody, uszczelnienia lub zawory są nieszczelne i podatne na przedostawanie do mechanizmu wilgoci. Jeśli tak się stanie, należy usunąć wodę za pomocą zaworu spustowego. Natomiast jeśli w układzie zdążył osadzić się lód, należy przedmuchać go kilka razy powietrzem, który roztopi i usunie zamarzniętą wodę.

Po takim zabiegu, aby uniknąć ponownego przedostawania się i zamarzania wody w układzie, warto zabezpieczyć specjalnymi płynami konserwującymi jego gumowe i metalowe elementy.

Wytrzymałe opony

W trudnych warunkach atmosferycznych, szczególnie w deszczowe lub śnieżne i mroźne dni, opony powinny zapewniać pojazdowi maksymalną przyczepność do jezdni. Dlatego wytrzymałe opony charakteryzują się większą głębokością bieżnika oraz specjalnymi rowkami i kanałami, które odprowadzają wodę, błoto i drobne zanieczyszczenia z powierzchni opon.

Szczególnie dobrymi wynikami, jeśli chodzi o poruszanie się po śliskich, oblodzonych drogach mogą pochwalić się opony z certyfikatem 3PMSF, które skracają drogę hamowania pojazdu. Dlatego warto stosować je nie tylko w ciągniku, ale także w naczepach – wówczas kierowca minimalizuje ryzyko, że naczepa wyprzedzi ciągnik w razie groźnego hamowania lub poślizgu na drodze.

Wydajny akumulator

Zima to czas, gdy akumulatory pojazdów lubią zawodzić kierowców. Dzieje się to najczęściej, gdy ciężarówka spędza noce pod gołym niebem. Dlatego flota pojazdów powinna być kontrolowana także pod kątem wydajności akumulatora. A ta jest uzależniona od temperatury. Przyjmuje się, że w temperaturze około 0⁰C moc rozruchowa akumulatora zmniejsza się o 20%, a przy temperaturze -20⁰C aż o 50%.

Wycieraczki i płyn do spryskiwaczy

Widoczność to jeden z kluczowych czynników, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza podczas jazdy ciężarówką w trudnych warunkach pogodowych, dlatego kierowcy powinni dbać o przejrzystość przedniej szyby pojazdu. Należy regularnie wymieniać pióra wycieraczek – wyraźnym sygnałem są mokre smugi pozostawiane na szybie przez wycieraczki. Warto także obficie spryskać szybę płynami, aby wydłużyć żywotność piór oraz zmniejszyć ryzyko porysowania szyby.

Zimą trzeba korzystać ze specjalnych płynów, które nie zamarzają przy ujemnych temperaturach. Dlatego przed nadejściem zimy należy wylać znajdujący się w zbiorniku płyn i zamienić go na nowy, przystosowany do niskich temperatur.

Jeśli na szybie pojawiły się drobne rysy, warto pokryć ją warstwą specjalnego płynu, który je wypełni. W ten sposób ochronisz szybę przed powiększaniem się uszkodzeń. Zimą woda wnikająca w drobne szczeliny zamarza i rozsadza je, przez co pęknięcia stają się coraz większe i zaczynają zagrażać bezpieczeństwu kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.

Redakcja speedycja.com.pl