Dlaczego warto postawić na jazdę w stylu eko?

Jazda samochodem w stylu ekonomicznym i ekologicznym to wiele korzyści. Jakie są podstawowe zasady takiego stylu jazdy i jakie konkretnie korzyści przynoszą? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Motoryzacja w stylu eko

Żyjemy w czasach w których przymiotnik „ekologiczny” występuje w przeróżnych kontekstach i dotyczy wielu branży. Począwszy od branży spożywczej, po kosmetyczną do branży tekstylnej. Przymiotnik ten nie ominął również branży motoryzacyjnej. Coraz częściej temat ekologii pojawia się w kontekście eksploatacji samochodów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych, a także innych pojazdów poruszających się po naszych drogach. Ekologiczna jazda samochodem to nie tylko troska o środowisko, ale i duże oszczędności. Dlatego też właściciele firm, których funkcjonowanie opera się w dużej mierze na nieprzerwanej eksploatacji dużej floty samochodów, wdrażają różnego rodzaju mechanizmy wspomagające ecodriving. Ekonomika jazdy to też same korzyści dla prywatnych użytkowników samochodów osobowych. Samochód użytkowany w sposób ekologiczny pali mniej i rzadziej się psuje, gdyż zużycie mechanicznych części samochodu jest dużo mniejsze.

Czym właściwie jest jazda w stylu eko?

Ecodriving to nic innego jak właśnie jazda samochodem w sposób ekonomiczny i ekologiczny. Prowadzenie pojazdu w stylu eko to z jednej strony duże oszczędności paliwa, z drugiej zaś – ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. W ramach tego pojęcia mieści się też odpowiednia eksploatacja samochodu oraz jego wyposażenie. Jazdę w stylu ekonomicznym można osiągnąć stosując się do kilku sprawdzonych i niezbyt skomplikowanych zasad. Taki sposób kierowania pojazdem może opanować każdy kierowca, bez względu na doświadczenie za kółkiem oraz markę posiadanego samochodu. Jak wszystkiego w życiu, również ecodrivingu, możemy się nauczyć. Aby osiągnąć ten cel być może będziemy musieli zrezygnować z niektórych wygodnych dla nas przyzwyczajeń, jednak potencjalne korzyści naprawdę warte są naszych starań i niewielkich poświęceń.

Jak osiągnąć ekonomiczny styl jazdy?

Eco driving to przede wszystkim prowadzenie pojazdu w sposób płynny i przemyślany. Należy dążyć do tego, aby podczas jazdy zminimalizować konieczność nagłych hamowań i przyspieszeń, które powodują większe zużycie paliwa. Ekologiczna jazda to też dążenie do utrzymania silnika na obrotach przy których zużycie paliwa jest najmniejsze. Pomogą nam w tym odpowiednie wskaźniki na desce rozdzielczej lub tempomat. Nowsze modele samochodów mają wiele technicznych rozwiązań, które znacznie ułatwiają ekologiczną jazdę. Innym ważnym elementem eko jazdy jest wypracowanie nawyku hamowania silnikiem. Do powyższych zasad można też dopisać szybkie ruszanie oraz dynamiczne przyspieszanie, które też sprzyjają ekologicznej jeździe. Należy pamiętać o wyłączaniu silnika w czasie postoju oraz optymalnej zmianie biegów. Warto też zrezygnować z przewożenia dużego bagażu, kiedy nie jest to niezbędne.

Redakcja speedycja.com.pl