Kierowca ciężarówki

Dzisiejsza gospodarka opiera się na wzajemnym dostarczaniu produktów pomiędzy wieloma krajami. Przykładem może być Polska, która produkuje mnóstwo żywności wywożonej do innych państw. O bezpieczeństwo jazdy ciężarówek wypełnionych produktami dbają kierowcy, którzy muszą dostarczyć towary pod wskazany adres w konkretnym czasie. Nie ma mowy o spóźnieniach dłuższych niż jeden dzień.

Z czym wiąże się praca kierowcy ciężarówki?

Niestety ich praca wiąże się z wieloma wyrzeczeniami oraz koniecznością długiego pobytu poza domem. Mimo to co roku jest wielu chętnych do pracy w transporcie międzynarodowym. W czasach kiedy cztery tysiące złotych miesięcznie stanowiło ogromną sumę kierowcy dostawali bardzo przyzwoite pensje. Często wystarczały one na utrzymanie całej rodziny i pozwalały na to, by kobieta nie musiała pracować. Przypomnijmy, że średnie zarobki wynosiły około tysiąca pięćset złotych. Inflacja poszła do góry, a nasze oczekiwania podrosły.

Ile zarabia się będąc kierowcą ciężarówki?

Obecnie cztery tysiące złotych to nadal spora stawka dla pracownika fizycznego, jednakże osiągalna w różnych branżach. Tyle można zarobić chociażby na budowie, która jest ciężką fizyczną pracą, jednak bez konieczności opuszczania domu. Wielu kierowców zrezygnowało z jeżdżenia właśnie z tego powodu. W trasie muszą być około trzech tygodni, a w domu mogą spędzić wyłącznie tydzień. Dla wielu rodzin jest to zbyt męczące i nieakceptowalne, więc na rynku transportu zaczęło brakować rąk do pracy. Stanowisko które kiedyś wydawało się rozchwytywane i lukratywne przestało być takim dla wielu zawodowców, którzy postanowili spróbować swoich sił we własnych miastach. Wspominają oni jednak piękne trasy, cudowne widoki oraz wolność, którą dawały wyjazdy poza kraj.

Dzięki takiej pracy wiele ludzi mogło poznać świat o wiele bardziej niż kiedykolwiek przypuszczali, że będą mogli. Zwłaszcza pokolenie, które urodziło się w czasach komunizmu i zamkniętych granic oraz upadających fabryk. Dzisiaj sytuacja wygląda inaczej. Mamy otwarte granice i możliwości pracowania na takich stanowiskach i w takich miejscach gdzie tylko chcemy. Wystarczy wyłącznie spróbować swoich sił w innej branży. Zresztą jazda ciężarówką poza granicami kraju stała się w pewnych momentach po prostu niebezpieczna. Ostatnio sytuacja z imigrantami spoza Europy jest ustabilizowana. Nie słychać o żadnych wybrykach oraz szturmowaniu pojazdów. Kilka lat temu było inaczej. Media obiegły zdjęcia osób, które postanowiły dostać się z Francji do Wielkiej Brytanii za pomocą ciężarówek stojących w korkach. Oczywiście nielegalnie i agresywnie.

Kierowcy zaczęli bać się o swoje samochody, przewożone towary, a także życie. Wielu z nich po incydentach związanych z kryzysem migracyjnym postanowiło zmienić zawód i poszukać spokojniejszego etatu, który pozwala zarabiać bez obawy o uszczerbek na zdrowiu. Na całe szczęście dzisiaj już nie ma tak dramatycznych sytuacji i osoby wykonujące ten zawód nie są narażone na ataki ze strony nieznajomych osób. Wszyscy liczymy, że tak już będzie. W końcu bez kierowców ciężarówek każdy kraj będzie mieć problemy z produktami sprzedawanymi w sklepach.

Redakcja speedycja.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *