Miernik a pomiar lakieru samochodowego

We współczesnych czasach zakup używanego samochodu to ogromne
wyzwanie dla każdego kierowcy. Co prawda wybór jest ogromny, ale nie posiadając odpowiedniej wiedzy z zakresu mechaniki można wybrać feralne auto. W celu sprawdzenia autentyczności blachy bardzo pomocny jest miernik samochodowy. Jaki miernik lakieru kupić, aby pomiary były rzetelne oraz precyzyjne?

Miernik lakieru a zakup auta z oryginalną blachą

Zakup auta z rynku wtórnego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem.Nic zatem dziwnego, że wiele osób zainteresowanych zakupem obawia się że trafi na pojazd z wypadkową przeszłością.

W związku z tym, zanim zakupimy pojazd, warto zawsze dokonać szczegółowych oględzin, a przede wszystkim jego blachy. W tym celu warto wyposażyć się w wysokiej jakości miernik do lakieru, z pomocą którego można dokonać rzetelnego pomiaru grubości powłoki lakierniczej.

Posiadając miernik każdy zainteresowany klient może dowiedzieć się czy wybrany samochód miał wcześniej kolizje lub wypadek, bowiem w przypadku jego wtórnego malowania będzie on posiadał znacznie grubszą warstwę lakieru, niż fabryczny samochód.

Jaki warto wybrać miernik lakieru?

Obecnie oferta mierników do lakieru na rynku motoryzacyjnym jest niezwykle szeroka. Urządzenie to jest dostępne w kilku odmianach oraz funkcjonuje w oparciu o różne mechanizmy.

W sklepach motoryzacyjnych są dostępne mierniki z pomocą których można wykonywać precyzyjny pomiar: plastiku, stali, aluminium oraz
stali ocynkowanej.

W bogatej ofercie znajdują się:

mierniki lakieru magnetyczne – które to charakteryzują bardzo atrakcyjną ceną. Ich funkcjonowanie opiera się na wykorzystaniu końcówki wykonanej z magnesu. Tego typu sprzęt jest wyposażony w skalę, która pokazuje, z jaką siłą magnes trzyma się poszczególnych powierzchni. Dzięki temu można sprawdzić, grubość każdej powłoki lakierniczej.
Mechanizm magnetycznego miernika lakieru jest bardzo prosty, ale niestety w dużej mierze przekłada się to na niedokładność wykonywanych pomiarów. Może on być używany tylko na metalowych powierzchniach.

– miernik lakieru elektroniczny – urządzenie to charakteryzuje się tym,
że jest bardzo dokładne, niemniej jego cena jest znacznie wyższa. Działa on w oparciu o ultradźwięki i może być z powodzeniem wykorzystywany do badania grubości lakieru na wielu różnorodnych powierzchniach. Wśród wielu z nich można wymienić: stal oraz aluminium.
Ogromną zaletą miernika elektrycznego jest jego szybka oraz bardzo prosta obsługa. Każdy przeprowadzony pomiar dostarcza w pełni precyzyjny wynik. Urządzenie to jest zawsze wyposażone w wygodny oraz duży wyświetlacz, który dokładnie pokazuje wszelkie niezbędne wartości.

Jak wykonać pomiar blachy z użyciem miernika?

Zanim zabierzemy się do pomiaru blachy samochodowej warto zawsze w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jak gruba powinna być powłoka lakieru w interesującym nas samochodzie. Warto wiedzieć o tym, że w przypadku większości pojazdów europejskich, docelowa wartość powłoki lakierniczej powinna wynosić około 150 mikrometrów. Jeśli warstwa lakieru jest znacznie grubsza, to wówczas nie warto kupować takiego samochodu, bowiem prawdopodobnie posiada on nieciekawą przeszłość.

Redakcja speedycja.com.pl