Transport międzynarodowy do Włoch – co warto wiedzieć?
Data publikacji 22 października 2021Wymiana handlowa pomiędzy Polską a Włochami rozwija się w dość dynamicznym tempie. Chcesz nawiązać współpracę z przedsiębiorstwami ze słonecznej Italii? Zobacz, jak zorganizować transport międzynarodowy do Włoch, aby cały proces przebiegł szybko i bez zbędnych problemów. Przeczytaj artykuł i uniknij nieprawidłowości, które mogą zatrzymać Twoje ładunki na granicach.
Transport ciężarowy do Włoch – import i eksport
Do Polski z Włoch najczęściej sprowadza się wino, kawę, czekoladę, oliwę z oliwek, ser oraz wędliny i owoce (głównie winogrona, kiwi).
W eksporcie królują:
- części samochodowe,
- produkty mleczarskie,
- nalewki,
- stolarka (okna, drzwi),
- kosmetyki.
Jak zaplanować transport towarów między Polską a Włochami?
Warszawę od Mediolanu dzieli ponad 1500 km, a od sycylijskiego Palermo aż 2700 km. Ważne jest więc odpowiednie rozplanowanie trasy oraz przerw. Transport towarów nie przysparza większych trudności, ponieważ Włochy należą do UE oraz strefy Schengen. To pozwala podróżować bez paszportu i swobodnie przekraczać granice – formalności ograniczone są do minimum.
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnego przewoźnika, którego specjalnością jest transport i spedycja międzynarodowa. Firma pomoże dobrać pojazd z naczepą lub przyczepą dopasowaną do specyfiki towaru oraz zadba o jego odpowiednie zabezpieczenie. Do wyboru pozostają przewozy całopojazdowe oraz drobnicowe (wtedy Twój ładunek zostanie przewieziony z mieniem wysyłanym przez innych przedsiębiorców). W przypadku, gdy chcesz przewieźć maszyny budowlane, pojazdy, sprzęt rolniczy czy inne ciężkie i duże przedmioty, niezbędna będzie organizacja transportu ponadgabarytowego.
Międzynarodowy transport do Włoch – jakie dokumenty powinien mieć kierowca?
Zgodnie z przepisami obowiązującymi we Włoszech kierowca powinien zostać zgłoszony raz na kwartał. W tym czasie pracownik może dowolną ilość razy wjeżdżać z ładunkiem na terytorium kraju. Powinien mieć przy sobie umowę o pracę, kartę wynagrodzeń oraz zgłoszenie delegowania. Wszystkie dokumenty muszą zostać przetłumaczone na język włoski.
Na obszarze Włoch do 25 października 2021 roku obowiązuje:
- rejestracja przejazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form,
- posiadanie certyfikatu unijnego potwierdzającego szczepienie lub przebytą chorobę Covid-19 (maksymalnie 6 miesięcy wcześniej).
Spedycja i transport do Włoch – wybierz zaufanego przewoźnika
Chcesz zlecić transport ciężarowy do Włoch? Wybierz zaufanego przewoźnika, który dopełni wszystkich wymaganych formalności. Zwróć uwagę na doświadczenie na trasach, które Cię interesują, wykorzystywaną flotę oraz gwarancje ubezpieczeniowe. Dzięki temu Twój ładunek bezpiecznie dotrze do celu podróży.