Spedycja międzynarodowa

Bardzo wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno jest zorganizować transport towaru z jednego punktu na mapie do drugiego. Na pozór wydaje się, że jedynym problemem w realizacji tego typu zlecenia jest znalezienie środka transportu, a następnie użycie go do przebycia całej trasy. Jednakże w rzeczywistości cały taki wyjazd wymaga bardzo długich przygotowań i spełnienia wielu formalności. Pod wieloma względami, te przygotowania i formalności zajmują znacznie więcej czasu niż przebycie samej trasy.

Co oznacza spedycja międzynarodowa?


Spedycja międzynarodowa jest bardzo często pojęciem, które samo w sobie jest problematyczne do zdefiniowania według wielu osób. Bardzo często wyrażenie to jest mylone z transportem międzynarodowym. Tymczasem transport a spedycja to dwa pokrewne wyrażenia, ale na pewno nie jednoznaczne. Transport zazwyczaj dotyczy tylko tych czynności, które są bezpośrednio związane z samym przewożeniem towaru z miejsca na miejsce. Transport może także dotyczyć przewożenia ludzi lub zwierząt. Tymczasem spedycja, czy to krajowa czy też spedycja międzynarodowa, to ogół działań, które są związane z planowaniem, organizowaniem i ostatecznie realizowaniem przewozu między miastami lub różnymi krajami. Warto też zauważyć, że w zdecydowanej większości przypadków, spedycja międzynarodowa dotyczy organizowania i realizowania przewozu towaru, nie zaś ludzi lub zwierząt.

Obowiązki spedytorów


Spedytorzy na pewno nie narzekają na brak obowiązków. W przeciwieństwie do kierowców, których podstawowych obowiązkiem jest obsługa środka pojazdu, który służy do przewożenia towaru, spedytorzy muszą zająć się przede wszystkim planowaniem każdego aspektu podróży. Wybierają kierowców, środek transportu, a także i trasę. Dbają o załadowanie towaru do pojazdu, zorganizowanie jego rozładunku na miejscu docelowym, a także jego zabezpieczenie na czas drogi. Muszą także zapewnić, że cała podróż jest ubezpieczona. Chodzi tutaj zarówno o towar, jak i o pojazd, a także i kierowcę. W przypadku wypadku na drodze lub uszkodzenia albo kradzieży, tylko ubezpieczenie pozwala pokryć straty i uniknąć dużych zadłużeń.


Inną formalnością związaną ze spedycją jest na pewno przygotowanie towaru do kontroli celnej. Choć w obecnych czasach są one przeprowadzane w nieco inny sposób niż to kiedyś działało, gdy ktoś podróżuje poza Unię Europejską to wciąż musi się liczyć z dokładnymi kontrolami. Spedycja międzynarodowa zakłada więc załatwienie wszystkich dokumentów, które klarownie prezentują zawartość ciężarówek i tirów używanych do transportu danego towaru. Wszystko musi przestrzegać przepisów prawnych, ponieważ każde odstąpienie od ogólnie przyjętych zasad może oznaczać, że towar zostanie zatrzymany na granicy i nie pojedzie dalej. Tym samym, całe zlecenie przewozu nie będzie zrealizowane.
Jak zatem widać, spedycja międzynarodowa jest bardzo skomplikowaną branżą. Każdy kto korzysta z usług takiej firmy na pewno powinien sprawdzić jej recenzje i wybrać tę najlepszą. Dzięki temu może mieć pewność, że wszystko będzie przewiezione we wskazane miejsce w sposób szybki, legalny i profesjonalny.

Redakcja speedycja.com.pl