System BIREG – obowiązkowa rejestracja jadąc na Węgry
Data publikacji 23 lutego 2021Prowadząc biznes w branży transportowej mamy niemało papierkowej roboty. Ważna jest znajomość prawa nie tylko krajowego, ale także przepisów obowiązujących za granicą. Mowa tu o regulacjach prawnych dotyczących transportu oraz kwestiach logistycznych. Wszystko musimy dopiąć na ostatni guzik, aby nie mieć przerw w działalności ani nie być narażonym na kosztowne kary. System BIREG został wprowadzony stosunkowo niedawno, dlatego jeszcze nie wszyscy przedsiębiorcy z branży transportowej mogą wiedzieć, czego dotyczy. Spieszymy z wyjaśnieniami oraz opisem najważniejszych założeń i uwarunkowań prawnych.
Czym jest system BIREG?
System BIREG dotyczy wszystkich firm transportowych, które podróżują na terytorium Węgier. BIREG to elektroniczny system rejestracji zezwoleń przewozów. Obowiązuje on od 1 stycznia 2021 roku na terytorium Węgier. System BIREG jest prowadzony przez Ministerstwo Innowacji i Technologii Węgier. Jego zadaniem jest kontrola i monitorowanie korzystania z bilateralnych i multilateralnych zezwoleń. Stosuje się je w międzynarodowym drogowym transporcie towarowym. Obecnie system działa w języku węgierskim, angielskim, rosyjskim i niemieckim.
Warto wiedzieć, że od 4 lutego zmieniły się zasady obowiązywania wprowadzonego prawa. Węgry pod naciskiem branży transportowej zmieniły brzmienie przepisów. Więcej o ogólnych ustaleniach dowiesz się na stronie https://www.transport-expert.pl/aktualnosci/uwaga-obowiazkowa-rejestracja-w-bireg-jadac-na-wegry-5367.html.
Jak korzysta się z systemu BIREG?
Najpierw należy zarejestrować naszą firmę. Potrzebna jest do tego nazwa firmy, siedziba, dane kontaktowe oraz numer zezwolenia unijnego. Po zarejestrowaniu określa się identyfikator firmy. Po przejściu tego procesu należy zapisywać w systemie następujące operacje: rejestracja operacji transportowej oraz wprowadzanie „wydarzeń” do systemu. Pierwsza opcja dotyczy transportu z i do Węgier, a także transportu przejeżdżającego przez terytorium tego kraju. W panelu rejestrowania podaje się: miejsce załadunku, rozładunku i numer rejestracyjny pojazdu, a także klasę zaszeregowania pod względem ochrony środowiska. Z kolei w kwestii wydarzeń należy zapisać rodzaj tego wydarzenia: wjazd, rozładunek, załadunek lub wyjazd z terytorium Węgier.
Sprawdź, czy musisz korzystać z systemu BIREG!
Każdy przedsiębiorca i kierowca powinien upewnić się, że wie wszystko na temat systemu BIREG. Koniecznie dopilnuj wszelkich formalności związanych z przepisami i nowymi zasadami. Sprawdź także, co zmieniło się 4 lutego, abyś miał najświeższe informacje. Możesz także cały czas kontrolować rozwój sytuacji poprzez stronę gov.pl. Pamiętaj, że nowe przepisy obowiązują na terytorium Węgier. Nie dotyczą one transportów do i z Węgier, ale także pojazdów przejeżdżających przez terytorium tego kraju. Dlatego też koniecznie dopilnuj wszelkich formalności, a przede wszystkim zarejestruj swoją firmę w systemie!