Faktoring to zagadnienie kluczowe głównie dla przedsiębiorców, którzy chcą utrzymać swoją firmę w stanie wypłacalności, niezależnie od klienta. Jest to opcja dla przedsiębiorców z małymi lub dużymi problemami z finansowaniem bieżącej działalności. Co więcej, banki mocno zaostrzają warunki przyznawania kredytów, dlatego też faktoring może okazać się jedynym wyjściem w niedalekiej przyszłości, zwłaszcza jeśli firma chce utrzymać się na powierzchni. Sprawdź, czym charakteryzuje się faktoring dla firm transportowych, jakie są rodzaje oraz koszty faktoringu!
- Faktoring dla firm transportowych — z czym się wiąże?
- Jak zachować płynność finansową — rodzaje faktoringu
- Faktoring w branży transportowej — koszty
Faktoring dla firm transportowych — z czym się wiąże?
Jesteś przewoźnikiem? Masz problem z płynnością finansową i nie możesz pozwolić sobie na czekanie do końca miesiąca, aż klient opłaci fakturę? Koniecznie skorzystaj z rewelacyjnej opcji, jaką jest faktoring dla firm transportowych. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie? Przede wszystkim jest to gwarancja szybkiej gotówki na koncie przewoźnika. Długie terminy płatności dla klienta nie mają wtedy znaczenia — finansowanie faktur gwarantuje płynność finansową, jak i zachowanie zdolności kredytowej. Korzystając z faktoringu, możesz bezpiecznie podejmować kolejne zlecenia, bez obaw o jakiekolwiek problemy. Firmy faktoringowe finansujące faktury transportowe mają na względzie, że potrzebny jest czas na dostarczenie oryginalnych dokumentów do spedycji. Całość usług dostosowana jest do specyfiki branży.
Jak zachować płynność finansową — rodzaje faktoringu
Nie tylko firmy spedycyjne korzystają z faktoringu. W naszym kraju istnieje kilka typów faktoringu, dzięki czemu każdy przedsiębiorca będzie w stanie wybrać coś dla siebie. Wyróżnia się trzy najpopularniejsze rodzaje faktoringu — faktoring pełny, niepełny oraz mieszany. Faktoring pełny ma za zadanie chronić przedsiębiorcę przed brakiem terminowej zapłaty za wykonaną usługę lub dostarczony towar. Faktoring pełny to gwarancja tego, że firma faktoringowa bierze na siebie całą odpowiedzialność na niewypłacalność kontrahenta. W faktoringu niepełnym odpowiedzialność zostaje podzielona po połowie.
Istnieje jeszcze podział na faktoring jawny, czyli firma faktoringowa informuje dłużnika o cesji i musi potwierdzić zgodę na transakcję oraz wskazuje datę płatności. Faktoring niejawny, inaczej faktoring cichy, ma to do siebie, że kontrahent bądź klient nie ma pojęcia, że jego faktura została już opłacona przez firmę faktoringową.
Faktoring w branży transportowej — koszty
Nie da się ukryć, że koszt faktoringu jest różny i zależy od wielu rozmaitych czynników. Jednak wiele można zrobić, aby zepchnąć z horyzontu utratę płynności finansowej. Dlatego też, jeśli oferujesz swoim klientom faktury z długimi terminami płatności, faktoring może uregulować bieżące zobowiązania tak, by wilk był syty i owca cała. Firmy transportowe bardzo często polegają na faktoringu, gdyż wystawianie faktur z długim terminem płatności jest na porządku dziennym!
Materiał zewnętrzny