Czym jest firma logistyczna?

Należy zdawać sobie sprawę, że branża logistyczna przeżywa swój prawdziwy rozkwit. Nie wszyscy mają bowiem świadomość, że zapotrzebowanie na wspomniane usługi jest obecnie ogromne. Z roku na rok coraz większa liczba osób zastanawia się nawet w jaki sposób założyć własną firmę związaną z logistyką.

Warto jednak wiedzieć, że założenie firmy logistycznej jest zdecydowanie prostszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Wystarczy bowiem dokonać kilku istotnych formalności, a także uiścić odpowiednie opłaty. Czym jest firma logistyczna?

Od czego dokładnie powinno się zacząć zakładanie firmy logistycznej?

Należy pamiętać ponadto, że wszystkie działania spedycyjne zaliczają się także do działań logistycznych. Bardzo często ludzi porównują nawet dwie wspomniane dziedziny do siebie. Trzeba wiedzieć, że do założenia firmy logistycznej konieczne będzie przede wszystkim posiadanie certyfikatu. Można go oczywiście uzyskać przez zdanie egzaminu, który będzie poprzedzony odpowiednim kursem.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że przedsięwzięcie to nie należy do najtańszych. Koszt całego szkolenia wynosi bowiem aż 1200 złotych. Z kolei za egzamin konieczne jest uiszczenie opłaty w wysokości 800 złotych. Trzeba także zdawać sobie sprawę, że bez wspomnianego certyfikatu nie będzie możliwe założenie własnej działalności gospodarczej.

Ogromną szansą będzie zatem posiadanie swojego współpracownika, który będzie miał taki certyfikat. Jeżeli będą już uregulowane wszystkie kwestie związane z uprawnieniami można zarejestrować działalność gospodarczą. Cały proces odbywa się przez internet. Nie jest również konieczne uiszczanie jakichkolwiek opłat.

Trzeba jednak osobiście złożyć wniosek o założenie firmy w stosownym urzędzie czy wysłać pocztą. Koniecznie trzeba także zaznaczyć, że składając wniosek jednocześnie składa się prośbę o nadanie numeru NIP i REGON.

Należy również koniecznie zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego z odpowiednim formularzem VAT-R. Konieczne jest w tym przypadku także uiszczenie opłaty w wysokości 170 złotych. Dodatkowo obowiązkiem osoby zakładającej firmę jest poinformowanie ZUS o zaistniałej sytuacji.

Trzeba zatem wypełnić właściwe formularze, a także dostarczyć je do placówki. Konieczne jest również wzięcie pod uwagę aspektów związanych z ubezpieczeniem, które trzeba nie tylko wybrać, ale również opłacić. W tym momencie właściciel przedsiębiorstwa powinien się zastanowić nad wyrobieniem pieczątki., które zdecydowanie ułatwi pracę.

Czy warto zdecydować się na założenie własnej firmy logistycznej?

Warto mieć świadomość, że z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na usługi wykonywane przez firmy logistyczne. Nie należy także w żaden sposób obawiać się ewentualnej konkurencji. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że początki praktycznie w każdej branży są bardzo trudne, jednak dobry plan, a także zdolności mogą zdecydowanie przyczynić się do odniesienia przez przedsiębiorcę sukcesu na rynku. Rekomendowane jest przede wszystkim codziennie, sumiennie wykonywać wszystkie obowiązki.

Redakcja speedycja.com.pl