Zakup bezpiecznego samochodu

Planujesz zakup samochodu dla swojej rodziny? Bezpieczeństwo jet dla ciebie priorytetem? Wiele osób zastanawia się, jakie cechy powinien posiadać pojazd, którym podróżować będziemy bez obaw o zdrowie i życie naszych bliskich i nas samych.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem auta?

Przede wszystkim, przed wyborem konkretnego modelu auta warto zapoznać się z wynikami testów bezpieczeństwa przeprowadzonych przez instytuty powołane właśnie do tego celu. Powinniśmy zapoznać się z badaniami niezależnej organizacji Euro NCAP, która przeprowadza testy zderzeniowe w różnych scenariuszach wydarzeń (zderzenia czołowe, boczne, ze słupem i pieszym). Należy zwrócić szczególną uwagę na wyniki i ocenę z uwzględnieniem różnych kryteriów, np. bezpieczeństwo osoby dorosłej, dziecka, pieszego. Dostępne są nawet tak szczegółowe dane, jak ryzyko odniesienia konkretnych obrażeń.

A co z pozostałymi cechami bezpiecznego pojazdu? Oprócz standardu, jakim dziś jest ABS, dobrze by było, aby nasze auto wyposażone było w adaptacyjny tempomat, który nie tylko pomoże nam w utrzymaniu stałej prędkości na autostradzie, ale także sprawi, że będziemy zachowywać odpowiednią odległość od poprzedzającego nas pojazdu. Kolejną kwestią jest stan hamulców – jest to rzecz niby banalna, ale niezwykle istotna. Gdy tylko zauważymy jakiekolwiek problemy, powinniśmy natychmiast zgłosić się do mechanika.

Co znaczy „bezpieczny samochód”?

Bezpieczny samochód to przede wszystkim taki, o który dbamy. Niedopuszczalne są nienaprawione usterki, które mogą zakończyć się groźnym wypadkiem. Na bezpieczeństwo niebagatelny wpływ ma także stan podwozia, które chroni nas, gdy już przydarzy się kolizja. Oczywiście nasz pojazd powinien być także wyposażony w poduszki powietrzne, które mogą uratować nam życie w sytuacji podbramkowej. Przydatny okaże się również system utrzymywania łączności z pomocą drogową, oferowany w nowszych modelach. Dzięki niemu będziemy w stanie szybko wezwać pomoc w razie potrzeby.

Warto tu posuszyć jeszcze jedną kwestię. To my kontrolujemy pojazd. Jako kierowcy jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie i życie swoje, pasażerów a także innych uczestników ruchu. Nie tylko stan pojazdu zapewni nam bezpieczeństwo. Nigdy nie powinniśmy wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu, a także wtedy, gdy źle się czujemy lub jesteśmy zdenerwowani. Czasem warto zadzwonić po taksówkę lub skorzystać z komunikacji miejskiej.

Co więcej, przekraczanie dozwolonej prędkości oraz brawura to jedne z najczęstszych przyczyn poważnych wypadków drogowych. Wcale nie jest powiedziane, że jeżeli posiadasz najnowszy samochód, który doskonale przeszedł wszelkie testy bezpieczeństwa, ty i twoja rodzina jesteście bezpieczni. Technikę jazdy i prędkość powinniśmy także dostosować do stanu technicznego dróg, po których się poruszamy. Nie warto pędzić gdy widzimy, że w drodze jest pełno dziur. Możemy nie tylko doprowadzić do wypadku, ale także po prostu uszkodzić swój samochód.

Pamiętajmy, że jest wiele czynników, które maja bezpośredni i pośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo w podróży. Warto zakupić sprawny, bezpieczny samochód, ale równie istotne są nasze wybory i zachowanie na drodze.

Redakcja speedycja.com.pl