Strona główna
Przemysł
Tutaj jesteś
Przemysł Jakie zalety i wady mają akumulatory LifePo4?

Jakie zalety i wady mają akumulatory LifePo4?

Data publikacji 13 grudnia 2021

Magazyny energii LifePo4 cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Akumulatory te cechują się bowiem dużą pojemnością oraz coraz bardziej przystępną ceną, choć nadal jest ona zdecydowanie wyższa w porównaniu z tanimi akumulatorami ołowiowo-kwasowymi. Warto zatem zastanowić się nad tym, czym cechują się te coraz bardziej popularne magazyny energii.

Co przemawia na korzyść zakupu akumulatorów LifePo4?

Akumulatory LifePo4 posiadają liczne zalety, wśród których wymienić należy niską wagę, ładowanie wysokim prądem, wyższe napięcie nominalne, niską wrażliwość na ujemne temperatury oraz żywotność.

Niska waga

Ogromną zaletą tego typu magazynów energii jest ich stosunkowo niska waga wahająca się w granicach od dwunastu do czternastu kilogramów. Są one zatem zdecydowanie lżejsze niż akumulatory AGM, których waga może dochodzić nawet do czterdziestu kilogramów. To przekłada się na ich większą mobilność i wygodę użytkowania.

Ładowanie wyższym prądem

Akumulatory LifePo4 mogą być ładowane wyższym prądem. Należy pamiętać o tym, że akumulatory ołowiowo-kwasowe mogą być ładowane prądem, który odpowiada jedynie około 10% ich pojemności. W przypadku magazynów energii LifePo4 prąd ten może być zdecydowanie większy. Dzięki temu ładowanie urządzeń przebiega znacznie szybciej i efektywniej.

Wyższe napięcie nominalne

Nominalne napięcie tego typu magazynu energii wynosi 12,8 V. Co istotne nawet przy jego wysokim obciążeniu utrzymuje się ono na dość wysokim poziomie.

Niska wrażliwość na ujemne temperatury

Akumulator LifePo4 cechuje się małą podatnością na niskie temperatury. Jest to niewątpliwa zaleta urządzenia, zwłaszcza w porównaniu z typowymi akumulatorami ołowiowo-kwasowymi.

Duża żywotność

Dostępne w sprzedaży akumulatory cechują się zdecydowanie większą ilością cykli rozładowania w porównaniu z innymi powszechnie stosowanymi magazynami energii. Różnice w tym wypadku mogą być dość duże i wynosić nawet ich trzykrotność.

Czy magazyny energii oparte na akumulatorach LifePo4 mają wady?

Tak. Tego typu urządzenia nie są pozbawione wad. Użytkownicy zwykle zwracają uwagę na brak informacji określającej limit możliwego do zastosowania prądu podczas ładowania. Brak narzuconego przed producenta ograniczenia może bowiem prowadzić do uszkodzenia akumulatora. Ma to szczególne znaczenie choćby w przypadku chęci ładowania akumulatora za pomocą alternatora w kamperze. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie układów regulujących i ograniczających ładowanie. Podobne układy regulujące należy zastosować w przypadku samochodów wyposażonych w układ start/stop lub z tak zwanym inteligentnym ładowaniem. W tym bowiem przypadku wysokie napięcie może doprowadzić do uszkodzenia akumulatora lub jego wcześniejszego odłączenia od źródła prądu. W ten sposób nie dojdzie do pełnego naładowania urządzenia. Konieczność zastosowania dodatkowych urządzeń generuje kolejne koszty. Decydując się na zakup akumulatora LifePo4 należy pamiętać o tym, że urządzenie może być ładowane tylko w temperaturze dodatniej. Próba naładowania go na mrozie może doprowadzić do uszkodzenia.

Gdzie znajdują zastosowanie akumulatory LiFePo4?

Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe mogą być z powodzeniem stosowane w przypadku pojazdów elektrycznych. Jak wspomniano powyżej, są one odporne na wysokie wartości prądu dzięki czemu może być on uzupełniany na stacjach szybkiego ładowania. Ponadto, tego typu urządzenia mogą być stosowane na jachtach, w kamperach oraz w przypadku wózków inwalidzkich czy instalacji fotowoltaicznych.

Redakcja speedycja.com.pl

Jestem pasjonatem transportu, logistyki i motoryzacji. Na Speedycja.com.pl dzielę się moją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc Ci w sprawnym poruszaniu się po świecie transportu i logistyki. Znajdziesz tu praktyczne porady, najnowsze informacje o przemyśle oraz rozwiązania, które ułatwią Twoje codzienne wyzwania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?