W jaki sposób kierowca może dbać o swój komfort?
Data publikacji 26 marca 2020Praca w charakterze kierowcy to bez wątpienia jedna z najbardziej wymagających prac. Mowa tutaj szczególnie o kierowcach jeżdżących w bardzo dalekie trasy, którzy są zatem w drodze nawet przez kilkanaście godzin i to przez cały czas bez towarzystwa innych osób. Jeżeli ktoś pracuje na przykład jako przedstawiciel handlowy to również jeździ sporo. W każdej z takich sytuacji trzeba mocno zadbać o swój komfort aby po prostu prowadzić samochód w sposób bezpieczny dla siebie i dla innych. To właśnie komfort kierowcy w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy. O czym zatem warto pamiętać? Poniżej kilka podpowiedzi i wskazówek dla osób pracujących w szeroko rozumianej branży związanej z transportem.
Jak zadbać o komfort kierowcy podczas pracy?
Komfort to bardzo szeroko rozumiane pojęcie odnoszące się zarówno do tego jak po kilku godzinach za kierownicą czujemy się fizycznie, oraz jak czujemy się emocjonalnie. Jeżeli chodzi o samopoczucie fizyczne to może tutaj pojawić się między innymi bardzo duży dyskomfort ciała związane z brakiem przestoju w trasie i spędzeniem wielu godzin za kółkiem. Kierowca powinien zatem co jakiś czas robić przestoje bo to po prostu jest dla niego zdrowia i niezbędne do utrzymania koncentracji za kierownicą. Koncentracja i skupienie to natomiast bardzo ważne czynniki związane z bezpieczeństwem.
Mówiąc o stanie psychicznym czy emocjonalnym kierowcy można właśnie odwoływać się do tego, w jaki sposób funkcjonują jego procesy poznawcze czyli percepcja oraz koncentracja uwagi. Często w godzinach wieczornych oraz mocnych gdy jedzie się w monotonnym tempie przez wiele, może pojawić się znużenie i przez to może spaść bardzo bezpieczeństwo. Dla komfortu kierowcy niezwykle ważne jest zatem robienie sobie przerw i odpoczynek szczególnie w godzinach nocnych. Żaden kierowcę nie powinien przeceniać własnych możliwości i po prostu odczytywać sygnały płynące z własnego ciała. Jeżeli pojawia się silne zmęczenie fizyczne lub znużenie i zmęczenie psychiczne a to trzeba zrobić sobie przerwę.
Przerwy niezbędne w zawodzie kierowcy
Każdy kierowca chcę jak najszybciej dotrzeć do celu. Czasami musi dojechać w mocno ograniczonym czasie ze względu na przykład na transport. Dlatego też kierowcy niechętnie chcą robić przerwy i często zdarza się, że próbują w jaki sposób oszukać i nie robić regulaminowych przerw i postojów. Nie jest to rozsądne i absolutnie nie należy nie praktykować tego typu zachowań. Podczas przerwy czy postoju należy natomiast maksymalnie zadbać o swój komfort czyli na przykład przegryźć coś lekkiego oraz napić się ciepłego napoju. Jeżeli tylko jest taka możliwość to warto również zrobić sobie krótką drzemkę nawet w samochodzie. Dla niektórych osób już nawet możliwość spania przez dwie lub trzy godziny to bardzo dużo i pozwala im się zregenerować I odzyskać siły. Każdy kierowca musi być odpowiedzialny i pamiętać o tym, że chodzi przecież nie tylko o jego zdrowie i bezpieczeństwo, ale również zdrowie i bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.