W większości rodzimych gospodarstw rolnych hodowane są zboża (pszenica, żyto. owies, rzepak, jęczmień itp.), które po zebraniu muszą zostać dostarczone do różnych odbiorców. W tym celu wykorzystuje się głównie specjalistyczne naczepy przystosowane do przewozu ładunków sypkich. Oczywiście należy bezwzględnie przestrzegać konkretnych zasad.
Uwagi wstępne
Transport zboża obejmuje zawsze kilka etapów. Rozpoczyna się oczywiście od ostrożnego załadowania materiału (trwa to od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin), dokładnego zważenia pojazdu oraz wpisania uzyskanego rezultatu do stosownej dokumentacji. Niezwykle istotnym wymogiem jest utrzymanie wnętrza naczepy w perfekcyjnej czystości. Powinna ona być gruntownie myta po każdorazowym rozładunku – zwłaszcza przy zmianie rodzaju zboża. Nie istnieją natomiast żadne wytyczne odnośnie temperatury, tak samo zresztą jak w przypadku wyrobów spożywczych występujących w formie płynnej. Osoby odpowiedzialne za cały proces przygotowania do przewozu są zobligowane do uwzględnienia przepisów z zakresu BHP. Główne zadanie kierowcy polega na prowadzeniu księgi ze szczegółowymi zapisami dotyczącymi ładunku. Jeżeli transport odbywa się poza granice Polski, to wówczas zachodzi konieczność wdrożenia systemu GMP+ służącego do ścisłego zarządzania bezpieczeństwem zbóż.
Bez zastosowania funkcjonalnych naczep i przenośników ani rusz
Na rynku krajowym i międzynarodowym transport zboża jest przeważnie realizowany za pomocą naczep typu wywrotka o dużej pojemności wynoszącej między 40 a 75 metrów sześciennych. Konstrukcje te wyposażone są w charakterystyczne klapy zewnętrzne, ryglowane zamki i solidne plandeki gwarantujące optymalną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (deszczem, silnym wiatrem, promieniowaniem UV). Ziarna mogą być przewożone luzem, ewentualnie w dedykowanych skrzyniach bądź workach umieszczonych na paletach. Wszystko zależy tak naprawdę od woli odbiorcy. Alternatywę stanowią innowacyjne naczepy z przesuwaną podłogą, które w znacznym stopniu ułatwiają przeprowadzenie rozładunku poprzez wykorzystanie ruchu naprzemiennego. Dodajmy, że w procesie transportowania zbóż na terenie gospodarstwa rolnego najlepiej sprawdzają się rozmaite przenośniki, czyli urządzenia przeznaczone stricte do relokowania materiałów sypkich po określonym torze. Na uwagę zasługują zwłaszcza następujące modele:
- ślimakowe – z wałem obrotowym
- taśmowe – napędzane silnikiem elektrycznym
- pneumatyczne – działające dzięki ciśnieniu powietrza
- kubełkowe – idealne do przenoszenia ziaren w linii pionowej