Samochód to wyjątkowe urządzenie złożone z wielu podzespołów i części. Każdy jego element musi funkcjonować nienagannie, abyśmy mogli podróżować nim bez większych problemów. Zastosowanie odpowiednich dodatków do paliwa pozwala zachować trwałość, moc, czystość wtryskiwaczy i prawidłową temperaturę silnika. Wpływa także na poprawę jazdy w czasie codziennego użytkowania. Poznaj zasady i zalecenia stosowania dodatków do paliwa.
Preparaty do regeneracji pojazdów i urządzeń – dodatek do paliwa
Dodatek do paliwa i zawarte w nim dedykowane składniki mają na celu wzbogacenie mieszanki paliwowej w preferowane składniki, stosowane w zależności od potrzeb i rodzaju paliwa.
Sposób użycia i dodatkowe zalecenia:
1. Udaj się na stację paliw z prawie pustym bakiem.
2. Wyłącz silnik.
3. Dodaj uszlachetniacz do zbiornika paliwa według tabeli stosowania.
4. Zatankuj bak według tabeli stosowania.
Preparaty należy stosować co 10 tys. km. Uszlachetniaczy do paliw można używać razem z Ceramizerami do silnika, skrzyni biegów, tylnego mostu oraz układu wspomagania kierownicy.
Czy warto wykonywać płukanie silnika?
Wymieniając olej, czyścimy silnik. Wraz z brudnym olejem, z silnika usuwane są zanieczyszczenia, które znalazły się w oleju: produkty spalania paliwa, oleju, sadzy, itp. Osady, które przykleiły się do metalowych elementów silnika, zostają wewnątrz. Warstwa zanieczyszczeń, która osadza się na kanałach olejowych, utrudnia krążenie oleju w układzie. Silnik zaczyna spalać olej, a ponieważ spaliny stają się coraz bardziej zanieczyszczone, niszczeniu ulega katalizator. Przyspieszonemu zużyciu podlega także olej silnikowy, do którego dostają się produkty spalania.
Im większa nieszczelność, tym warunki bardziej sprzyjają pogarszaniu się tej nieszczelności. Płukanka do silnika ma za zadanie usunąć osady i zanieczyszczenia, które już przywarły trwale do różnych elementów i zwyczajnie pogarszają osiągi silnika, przyspieszając przy okazji jego zużycie.
Płukanie silnika polega na tym, że przed spuszczeniem zużytego oleju wlewa się do niego płukankę, czyli silny detergent, który rozprowadza się w oleju. Po uruchomieniu silnika preparat krąży w układzie, wydajnie czyszcząc wszelkie elementy, które mają kontakt z olejem.
Jak stosuje się Ceramizer?
1. Uruchom i rozgrzej silnik, aby osiągnął on temperaturę roboczą (ok. 90 °C).
2. Zaaplikuj preparat do wlewu oleju silnikowego. Jeżeli ogólny poziom płynu przekroczy maksymalny poziom, spuść odrobinę oleju, aby osiągnąć wymagany poziom.
3. Uruchom ponownie silnik i zapewnij mu około 10 minut pracy na jałowym biegu.
4. Usuń zużyty olej i wymień filtr oleju.
5. Zaaplikuj nowy olej.
Taka operacja znacząco usprawni działanie silnika. Wszelkie osady w silniku są szkodliwe, ale jeśli je usuniemy, silnik będzie pracował lepiej.
Pozostaje pytanie – jak często należy robić płukanie silnika? Najlepiej wykonywać je, co dwie/trzy wymiany oleju, ale jeśli chcielibyśmy wykonać płukanie silnika przy każdej wymianie oleju, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Może to wydłużyć żywotność panewek, turbosprężarki i innych elementów.